Synergie týmů

5 + 1 TIP NA PODPORU VAŠICH ONLINE TÝMOVÝCH VZTAHŮ
Jak teď vypadá váš pracovní den? Z postele k pracovnímu stolu a počítači a zase zpět? Odehrává se vše mezi čtyřmi stěnami vašeho pokoje? Spousta z nás se v těchto dnech musí vypořádávat s komunikací v online světě. Kromě velkého nároku na soustředění trpí i naše vzájemné vztahy.

Řekněte upřímně, komu z vás chybí drobné povídání u vaření kávy, společný oběd nebo vzájemné úsměvy, když se s kolegy potkáte na chodbě? Pro správně fungující tým je důležitý nejen společný cíl a vyladěné procesy, ale i vzájemné vztahy. Je to často důvod, co týmy drží pohromadě. 

Ale jak to dělat, když se teď vidíme jen placatí na obrazovkách? Přinášíme vám tipy, jak si s tím poradit a posílit vzájemnou pospolitost, i když se nevidíte naživo!

1. VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA BYTU

Pojďme využít toho, že se scházíte ve vlastním prostoru a připravte kolegům virtuální prohlídku bytu nebo jen své pracovny/pokoje. Každý může poodkryt své soukromí jen natolik, kolik je ochotný a vy se tak můžete dostat k sobě blíž. Přesněji řečeno až do bytu svých kolegů. Kdy jindy se vám toto poštěstí? Na této aktivitě se ale domluvte předem, ať někoho zbytečně nevyvedete z míry.

2. NOVINÁŘI

Určitě je ještě dost věcí, co o svých kolezích nevíte, a proto si můžete vyzkoušet práci novinářů. Každý si vymyslíte otázku, na kterou budete shánět co nejvíce odpovědí. Můžete si vytvořit několik virtuálních místností (bar, kavárnu, park...), kde se můžete scházet, ptát se a odpovídat. Otázky mohou být různé. Například: Kolik máte doma mouky? Co jste se během karantény naučili nového? Co jste naposledy viděli za film? Jaké je vaše oblíbené jídlo? Nakonec vše společně vyhodnotíte.

3. MOJE KONÍČKY

Máte doma hokejovou výstroj, lezeckou helmu, kolečkové brusle nebo vrtačku? Využijte svého vybavení a představte skrz to ostatním svůj oblíbený koníček. Můžete je nejprve nechat hádat a poté jim prozradit, o co se jedná. 

TIP - Můžete si i vzájemně nabídnout mini workshopy, např. jak poskládat origami, ranní jógové protažení, jak pěstovat rajčata…

4. ONLINE KAFE/VÍNO/PIVO

Pojďte se potkat jen tak. Neformálně se pobavit s hrnečkem dobré kávy, nebo na závěr pracovní doby se skleničkou kvalitního vína nebo piva. Vaše setkání může mít jedno nebo několik témat – zajímavý film/kniha, aktuální situace a jak ji zvládám, moje oblíbené místo, recept... Nebo to může být zcela volné. Ve větším počtu doporučujeme se hlásit o slovo, ať se zbytečně nepřekřikujete a konverzace hezky plyne.

5. SOCIOLOGICKÝ VÝZKUM

V případě, že si chcete udělat obrázek o tom, jak jsou na tom názorově vaši kolegové, můžete si vytvořit malý průzkum. Jeden z vás si připraví sadu otázek s odpovědí ano, ne. Mohou být z počátku jednoduché („Jste připraveni?“, „Sedí se vám pohodlně?“), postupně jít dál („Věříte, že existuje náhoda?“, „Jsou pro vás peníze důležité?“) až k složitějším otázkám („Jste spokojeni s tím, jak žijete?“, „Víte, co byste dělali, kdyby vám do konce života zbývalo 24 hodin?“). Soubor otázek je zcela na vás. 

Všichni ostatní si připraví dvě kartičky – ANO a NE. Po zaznění otázky musí každý ukázat svou odpověď (může se dvakrát zdržet a neodpovídat) a poté je možné položit 2 doplňující otázky. Kdokoliv komukoliv (zde také můžete využít možnosti zdržet se odpovědi). Poté se pokračuje k dalším otázkám.

+ BONUS – SPOLEČNÉ VAŘENÍ

Společnost si můžete dělat i při přípravě oběda. V jednodušší variantě se můžete domluvit pouze na čase, kdy vaříte a u toho si povídat nebo konzultovat váš výtvor. V případě přípravy náročnější varianty se můžete domluvit na konkrétním receptu, sehnat si suroviny a potom se pustit do společné přípravy. Potom už jen přejeme “dobrou chuť”! 

Zuzana Hájková 
Projektová manažerka a lektorka